A WWF által útjára indított Föld Óráján a világ számos nagyvárosa, közintézménye, vállalata és otthona elsötétül egy órára, hogy szimbolikusan kiálljon az éghajlatváltozás elleni harc fontossága mellett. Minden év márciusának utolsó szombatján, helyi idő szerint 20.30-kor érkezik el a jelképes lekapcsolás. A kezdeményezésben Magyarország 2008 óta vesz részt.

A Föld legnagyobb önkéntes akciójában már 172 ország vett részt, 42.000 Föld Órája eseménnyel ünnepeltek világszerte. Elsötétült a párizsi Eiffel-torony, a San Francisco-i Golden Gate híd, a londoni Big Ben, a Kínai nagy Fal, a New York-i Empire State Building vagy a Sydney-i Operaház. Világszerte 40, az Unesco Világörökségi listáján szereplő látványosság is Fotó: Kardos Zsoltsötétségbe borult, köztük az athéni Akropolisz, az Edinburgh-i vár Skóciában, vagy a Budai várnegyed.

A minden év márciusának utolsó szombatján, helyi idő szerint 20.30 és 21.30 között érkezik el a jelképes lekapcsolás, amikor a világ számos nagyvárosához hasonlóan Budapest legismertebb turista látványosságai is elsötétülnek egy órára, az éghajlatváltozás elleni küzdelem legnagyobb, globális akciójához való csatlakozás jeléül. A sötétség 60 perce azonban nemcsak egy óráról szól. A Föld Órája lényege, hogy mindannyian tegyünk a klímaváltozás hatásainak csökkentéséért. Az ökológiai lábnyomunk csökkentése mindannyiunk feladata, egyéni, vállalati, kormányzati szinten egyaránt. Szombat este azonban az ünneplés kap helyet.

Az éghajlatváltozás hatásai világszerte érezhetőek, ugyanakkor látnunk kell, hogy a sarkvidéki jegesmedvék élőhelyének drámai szűkülése, vagy az ausztráliai Nagy-korallzátony élővilágának fenyegetettsége mellett a hazai természet sincs biztonságban. A végeláthatatlan Hortobágy, a hegyvidéki tölgy- és bükkerdeink, vagy a Dráva páratlan ártéri tájai végleg átalakulhatnak gazdag és ritka élővilágukkal, egyedülálló értékeinkkel együtt.

A kezdeményezés honlapja minden év januárjától március végéig látogatható (www.foldoroja.hu)