Idén tavasszal érdeklődő, városuk klímaalkalmazkodásáért elkötelezett és inspiráló fiatalokkal találkoztunk Ajkán és Békéscsabán. A dunántúli és a dél-alföldi városban az EU LIFE ASAP projekt keretében segítünk a két település klímastratégiájának felülvizsgálatában, és minél több helyi fiatalt igyekszünk bevonni a fenntarthatósággal kapcsolatos témákba.

A “Gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan!” jelmondat talán az éghajlatváltozásra igaz a leginkább.

Az EU LIFE ASAP projekt legfőbb céljai: 

  1. hogy segítsük a hazai településeket meglévő éghajlatvédelmi tervük, azaz Fenntartható Energia- és Klímaakciótervük (SECAP) felülvizsgálatában. Egy jó települési klímastratégia a helyi döntéshozók sorvezetője és legfőbb támasza lehet az energiahatékonyság növelésében, a tudatos és takarékos energiafelhasználásban.
  2. támogassuk a helyi CO2-kibocsátás csökkenését;
  3. segítsük a település klímaalkalmazkodását. A klímastratégiák egyik legfontosabb része annak feltárása, hogy a település milyen mértékben van kitéve a klímaváltozás negatív hatásainak, milyen az alkalmazkodási potenciálja.
  4. segítsük az energiaszegénység mérséklését.

Végső soron a közös cél, hogy a hazai városok mielőbb elérhessék 2030-as klímacéljaikat és a 2050-es karbonsemlegességet.

A WWF Magyarországnál hiszünk abban, hogy minden nagy kihívás megoldásához közösségi összefogásra van szükség, ehhez pedig településeink jelentik az önszerveződés alapjait. Kihagyhatatlan lépésnek tartjuk, hogy a helyi lakosság saját elképzelései alapján formálja és tegye ellenállóbbá lakókörnyezetét a klímaváltozással szemben.

 

Ajkán és Békéscsabán a felkészülés elkezdődött

Ajkára és Békéscsabára azért mentünk, hogy nekivágjunk ennek az útnak: hogy az önkormányzat, a helyi vállalkozások, az oktatási intézmények és a helyi civil szervezetek segítségével megtaláljuk azokat a szereplőket, akik számára érdekes és fontos lehet a projektben való részvétel, akikkel együtt el tudjuk érni a fenti célokat.

Az első találkozón Ajkán helyi szervezetek összesen 22 képviselője vett részt, köztük az önkormányzat, nonprofit szervezetek, a diákönkormányzat és a helyi média képviselői. A WWF Magyarországot Györgyi-Ambró Gergő környezeti nevelő és Csontos Csaba Klíma és Energia programvezető képviselte, ők moderálták az eseményt.

Az ilyenkor szokásos bemutatkozás után beszélgetés és ötletbörze következett: mindenkit arra ösztönöztünk, hogy osszák meg ötleteiket a lehetséges érdekelt felekkel kapcsolatban, akiknek a bevonása hozzájárulhat a projekt sikeréhez. Számos ötlet született arra, hogy kiket lehetne bevonni, elkészült az érdekelt felek térképének első terve, és számos fontos kapcsolat született, ami sokakat inspirált arra, hogy a projekt keretében együtt dolgozzunk egy zöldebb helyi jövőért.

Ajka után a másik partnertelepülésünkre, Békéscsabára vezetett az utunk, ahol az érintett felek feltérképezése, avagy csak egy kicsit rövidebben szólva a stakeholder mapping az ajkaihoz hasonló mederben folyt – a bemutatkozás után a résztvevők megosztották egymással ötleteiket, hogy meghatározzuk azokat a potenciális érdekelt feleket, akik hozzájárulhatnak a projekt sikeréhez.

Békéscsabán emellett egy ritka és különösen inspiráló élményben is részünk volt: beleláthattunk a helyi diákönkormányzat, a Városi Ifjúsági Parlament ülésébe, amelynek középpontjában a fiatal polgárok jövőbeli perspektívái álltak. A plenáris ülésen bemutatkozott a WWF Magyarország és az EU LIFE ASAP projekt. A résztvevők egy ifjúsági kérdőívet is kitöltöttek, melyben ötleteket adtak arra vonatkozóan, hogyan lehetne Békéscsaba fenntarthatóbb város.

Közösségi tervezés békéscsabai diákokkal

Délután egy 3 órás workshopot tartottunk diákok számára, a globális éghajlatváltozásról és annak hatásairól, majd a diákok kiválasztották azokat a békéscsabai köztereket, amelyek meglátásuk szerint fejlesztésre szorulnak, és a lehetséges megoldások is szóba kerültek. A diákok egy olyan gyakorlatban is részt vettek, amelynek során Instagram posztötleteket készítettek, hogy hatékonyan és vonzóan kommunikálják a zöld változásokat.

 

Októberben érkezik a We Love Solutions kampány

A projektben résztvevő két mintatelepülésen 2024 októberében folytatódik a helyi lakosság bevonása. Mindkét város részt vesz a svéd WWF által indított világméretű We Love Cities kampány kistestvére, a We Love Solutions versenyében. A versenyben Ajka és Békéscsaba mellett három portugál és két román város mérkőzik meg, amelyek közül az kerül ki győztesként, amelyik a leghatékonyabban mozgósítja saját lakosait. A kampány során a helyi fiatalok kérdőíven keresztül érkezett ötleteire szavazhatnak a városok lakói, illetve új ötleteket is küldhetnek az önkormányzataik számára.

Reméljük, hogy az ajkai és békéscsabai találkozók informatívak és inspirálóak voltak a helyiek számára is – számunkra biztosan. A WWF Magyarország csapata érdeklődő, elkötelezett és kreatívan gondolkodó fiatalokkal és felnőttekkel került kapcsolatba, alig várjuk a közös munka folytatását és a We Love Solutions kampányt!

#LIFEASAP #LIFEproject #ClimateNeutralEU #OPCC #WWFCities