Neked vannak elképzeléseid arra, hogyan tehetne többet lakókörnyezeted a klímaváltozás ellen? Még több zöld oázist, ivókutat, több megújuló energiát hasznosító berendezést látnál szívesen a településeden? Két magyar város megmutatta, hogyan is néz ki, ha fontos, mit gondolnak a helyiek a város és az éghajlatváltozás kapcsolatáról. A legtöbb városlakót Ajka és Békéscsaba tudta megszólítani és aktivizálni ezekben a kérdésekben, így ez a két település végzett az első két helyen egy nemrég zárult nemzetközi versenyen.

A LIFE ASAP projekt keretében megrendezett We Love Solutions nemzetközi versenyen a helyi WWF-irodák támogatásával a két hazai, 3 portugál (Almada, Braga és Cascais) és 2 romániai (Beszterce és Brassó) teleülés versenyzett egy hónapon át abban, melyikük tudja a legtöbb lakosát aktivizálni, bevonni a várostervezésbe.

Ajka és Békéscsaba önkormányzatával együttműködve a WWF Magyarországnál azon dolgoztunk, hogy a városlakók elképzelései felszínre kerüljenek, kiderüljön, mely kérdéseket tartanak fontosnak, és hogy ezek a szempontok, javaslatok minél inkább megjelenjenek a helyi éghajlatvédelmi intézkedésekben. A cél végső soron az, hogy a városok életterei alkalmazkodjanak az éghajlatváltozás okozta kihívásokhoz úgy, hogy ebben az ott lakó emberek preferenciái, elképzelései is érvényesüljenek.

Fantasztikus eredmény, hogy a három európai országból Magyarország két városa tudta leginkább mozgósítani, aktivizálni lakosait, és ezzel Ajka és Békéscsaba végzett az első két helyen a versenyen!

Ez az óriási siker elsősorban annak a több száz helyben és a település környékén élő embernek, akik szavazatukkal, ötleteikkel vagy épp közösségi média aktivitásukkal járultak hozzá a győzelemhez. De siker a két város vezetésének és mindenképpen minden helyi lakosnak is, akik ennek az együtt gondolkodásnak a jövőben megvalósuló eredményeit élvezhetik majd.

A végső eredmény, lakosságarányosan számolva:

  • Ajka
  • Békéscsaba
  • Almada (Portugália)
  • Braga (Portugália)
  • Cascais (Portugália)
  • Bisztrica (Románia)
  • Brassó (Románia)

Hogyan zajlott a verseny?

2024 nyarán a helyi önkormányzatokkal együttműködve megkérdeztük a helyi fiatalokat, szerintük milyen éghajlatvédelmi akciókat lenne szükséges bevezetni, amelyek a város klímacéljait támogatnák.

A helyi fiataloktól beérkezett többszáz ötlet közül kiválasztottuk az 5-5 legnépszerűbb javaslatot. Az októberben zajló versenyen az ajkai és békéscsabai lakosok a fiatalok ötleteinek rangsorolásával, saját fejlesztési ötlet beküldésével vagy közösségi média aktivitással szerezhettek pontokat városaiknak. Az egy hónapos kampányidőszak végeztével a versenyt lebonyolító WWF Svédország hirdetett végeredményt.

Sétáló erdők, esőkertek és bicikliutak hálója – mik voltak a legnépszerűbb javaslatok?

Ajkáról több mint 400-an tették fontossági sorrendbe a helyi fiatalok versenybe bekerült legnépszerűbb ötleteit. A válaszok szerint az ajkaiak az összefüggő bicikliút-hálózat kiépítését tartják a legfontosabbak, ezután sorrendben a vízmegtartó esőkertek, az ajkai főtér, az Agóra hősziget hatásának csökkentése, az óvodák napelemmel való ellátása és a Városligeti-tó körüli tanösvény létesítése következnek.

A végleges sorrend így alakult:

  • Összefüggő kerékpárút-hálózat kiépítése
  • Vízmegtartó esőkertek építése
  • A hőszigethatás csökkentése Ajka főterén, az Agorán
  • Napelemek telepítése óvodákra
  • Tanösvény létrehozása a Városligeti-tónál

48 ajkai, illetve a környező településeken lakó küldött be a versenyhez kapcsolódva további javaslatokat a város klímabarát fejlesztésére. A legtöbben a parkok és közterek fejlesztését, a természetes erőforrások védelmét, illetve a mentális és közösségi jólét védelmét tartják a klímaváltozáshoz kapcsolódóan fejlesztendő területnek a városban.

Békéscsabáról 336-an rangsorolták a helyi fiatalok által korábban beküldött top 5 javaslatot. Az alföldi városban egy rendkívül izgalmas megoldást, sétáló erdők létrehozását támogatnák a legtöbben a helyi fiatalok ötletei közül. Rögtön a második helyen itt is a kerékpárút-hálózat fejlesztése végzett.

A javaslatok végleges sorrendje Békéscsabán így alakult:

  • Sétáló erdők létrehozása a városközpontban
  • Összefüggő bicikliút-hálózat kiépítése
  • Közpark kialakítása a belvíztározó körül Jamina városrészben
  • Zöld multipontok kialakítása városszerte
  • Legyen Békéscsaba kulacsos város!

Békéscsabáról és környékéről 35 további ötlet érkezett. A javaslatok többsége, mint Ajkán, itt is ugyanarra a három területre, a parkok és közterek fejlesztésére, a természetes erőforrások védelmére, valamint a mentális és közösségi jólét erősítésére vonatkozott.

Hogyan tovább?

Minden a versenybe beérkezett javaslatot eljuttatunk Ajka és Békéscsaba önkormányzatához. Ők pedig a népszerűbb és észszerű javaslatokat igyekeznek beépíteni a várostervezésbe és a felülvizsgálat alatt álló klímatervükbe, hogy a helyiek elképzelései alapján formálják és tegyék ellenállóbbá a klímaváltozással szemben lakókörnyezetüket. A közösségi tervezéssel a város, a lakók, a városvezetés és az idelátogatók is nyernek!

Arról, hogyan profitálhat egy város abból, ha lakosait bevonja a klímaalkalmazkodással kapcsolatos tervezésbe, munkatársunk, Csontos Csaba, a projekt vezetője nyilatkozott az Ajkai Szó-nak.

A települések emellett a LIFE ASAP projekt keretében a WWF Magyarországgal együttműködve fejlesztik tovább városaik Fenntartható Energia- és Klímaakciótervét (SECAP). A települési klímaterv támogatja a CO2-kibocsátás csökkentését, a klímaalkalmazkodást és az energiaszegénység mérséklését előirányzó intézkedések gyakorlati megvalósítását, annak érdekében, hogy a városok mielőbb elérhessék 2030-as klímacéljaikat és a 2050-es karbonsemlegességet.

A WWF Magyarország 2025-ben további két hazai várossal kezdi meg az együttműködést. A cél az, hogy az Ajkán és Békéscsabán szerzett tapasztalatokat felhasználva még intenzívebben tudjuk bevonni a helyi fenntarthatósággal kapcsolatos ügyekbe a lakosságot és a helyi fiatalokat.

További célunk, hogy a projektben résztvevő városok a hazai önkormányzatok előtt is követendő példává váljanak és nem csak ők, de lehetőség szerint az összes hazai település évről-évre nyomonkövesse klímacéljaik teljesülését, és minél több kézzelfogható eredményt érjenek el akár már 2030-ig.

A WWF Magyarország elkötelezett abban, hogy az energiaátmenetben, a klímaadaptációban és az energiszegénység csökkentésében támogassa a hazai helyhatóságokat.Az önkormányzatok számára honlapunkon külön információs aloldalt üzemeltetünk, valamint számos hasznos ismertető mellett 2024-ben publikáltuk a “SECAP kalauz önkormányzatok számára” és az “Útmutató a SECAP-ok szakmai tartalmához”  című hiánypótlói szakmai anyagainkat is.

 

LIFE22-GIC-SE-LIFE ASAP

A LIFE ASAP projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

https://wwf.hu/life-asap/