A LIFE MICACC projekt keretében a klímaváltozás hazai hatásaira készítjük fel az ország legsérülékenyebb településeit. Öt, különböző vízgazdálkodási problémával küzdő települést tervezünk ellenállóbbá tenni öt különféle zöld infrastrukturális beruházáson keresztül.
Life – MICACC: Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében
Természetes vízmegtartás
Az előrejelzések szerint Magyarországon a klímaváltozás átlagon felül érezteti majd hatását. Az Országos Meteorológiai Szolgálat modelljei emelkedő átlaghőmérséklettel, és a csapadékeloszlás egyeletlenebbé válásával számolnak. Ezek folyamán gyakoribbá válnak majd mind a hosszú aszályos időszakok, mind a túl intenzív esőzések, fontos lelsz tehát a nedves időszakok alatt lehulló többletcsapadék visszatartása az aszályos nyári hónapokra.
A LIFE MICACC projekt keretében ezekre a hatásokra készítjük fel az ország legsérülékenyebb településeit. Öt, különböző vízgazdálkodási problémával küzdő települést tervezünk ellenállóbbá tenni öt különféle zöld infrastrukturális beruházáson keresztül. Ez annyit tesz, hogy szemben a nagy költségekkel járó, nagy környezeti lábnyommal rendelkező szürke infrastrukturális beruházásokkal, kis léptékben megvalósuló, természetes adottságokra és folyamatokra támaszkodó, természetbarát és olcsó megoldást használunk a vízháztartás egyensúlyának helyrebillentésére. A nedves időszakokban megjelenő többletcsapadékot – érkezzen az folyami ár, esőzés, villámárvíz vagy belvíz formájában –, vizes-mocsaras élőhelyeken, meglévő árokrendszerekben, vagy tavakban tartjuk vissza. Az így létrejövő víztestek párolgás révén kiegyensúlyozottabbá teszik a helyi mikroklímát, szárazságok idején is táplálják a talajvízkészleteket, járulékos pozitív hatásaik pedig – vizes élőhelyek teremtése, rekreáció –akkor is jelentkeznek majd, ha a klímaváltozás várt negatív hatásai esetleg elmaradnának.
Tapasztalatcsere, szemléletformálás, sokszorosítás
Négy év elteltével a projekt eredményeképpen nem csupán öt jól működő természetes megoldás fogja segíteni öt magyarországi kistelepülés vízgazdálkodását, klímaváltozáshoz való alkalmazkodását. A gyakorlati megvalósulás mellett nagyon fontos célunk, hogy a megszerzett tudást és tapasztalatokat megosszuk az ország döntéshozóival, települési vezetőivel, vízgazdálkodási szakembereivel. Szeretnénk, ha a jövőben sok magyarországi, sőt külföldi település is példaként tekintene az általunk alkalmazott vízmegtartó megoldásokra, és saját erejükből kezdenének hasonlóak kivitelezésébe.
A négy éves projektet az Európai Unió LIFE Környezetvédelmi Alapja támogatja; megvalósítására pedig a Belügyminisztérium koordinálása mellett Bátya, Püspökszilágy, Rákócziújfalu, Ruzsa és Tiszatarján települések önkormányzatainak, a Pannon Pro Innovációs Kft-nek, a Klímabarát Települések Szövetségének, és a WWF Magyarország alapítványnak együttműködésével kerül sor.
További információk:
https://vizmegtartomegoldasok.bm.hu/hu
A projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával, a Belügyminisztérium és az Információs és Technológia Minisztérium társfinanszírozásával valósul meg.
Kapcsolódó tartalmak
2024.11.28.
Partnerség az Élő Dunáért
2024.09.01.
Falka Napok
2024.02.13.
EUKI BIOJUST
2024.02.01.
EcoDaLLi
2024.01.15.
LIFE RESTORE for MDD
2024.01.08.
LIFE ASAP
2023.12.20.
EUKI RENewLand
2023.12.05.
MOSAIC
2023.08.23.
LECA
2022.06.22.