A lifelineMDD projekt keretében 2020 júliusa óta természetvédelmi intézmények, vízügyi kezelők, kutatóintézetek és civil szervezetek dolgoznak azon, hogy javuljon a Mura, Dráva és Duna folyók és azok környezetének természeti állapota és egyre több lehetőség adódjon az ehhez szükséges együttműködésekre.
A Dráva, a Mura és a Duna mellett 5 ország területére kiterjedő bioszféra-rezervátum létrehozásán dolgoznak az érintett felek. Az öt ország együttes nevezését 2020 áprilisában nyújtotta be Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Magyarország és Szerbia az UNESCO-hoz.
A 3 folyó mentén sok közös munka zajlott korábban a természetvédelem és a vízgazdálkodás területén dolgozó intézmények részvételével. A legújabb együttműködés a lifelineMDD nevű projekt keretében indult el 2020 júliusában. A partnerek az érintett országokban dolgozó természetvédelmi intézmények, vízügyi kezelők, kutatóintézetek és civil szervezetek. A projekt célja, hogy javuljon a három folyó és azok környezetének természeti állapota és egyre több lehetőség adódjon az ehhez szükséges együttműködésekre.
A munka tartalmaz tudományos feladatokat, szemléletformáló, oktató és terepi megvalósítású programokat, valamint stratégiai dokumentumok összeállítását. A tudományos munkák célja, hogy összegyűjtsék a rendelkezésre álló ismereteket a madaras és halas élőhelyekről, az általános természeti állapotról és a folyók hordalékháztartásáról. A korábbi felmérések, adatok és megfigyelések összegzése ezeken a szakterületeken fontos kiindulási alap a szükséges feladatok megállapításához.
A projektben oktatási anyagok készülnek a vízfolyásokról, melyeket a három folyó menti ország oktatói fognak megismerni és felhasználni a projekt alatt és annak lezárását követően. Terepi munkák végrehajtására is lesz lehetőség, melyeket önkéntesek bevonásával fognak végrehajtani, ami elősegíti, hogy a kívülállók is megismerjék a Drávát, a Murát és a Dunát, és az őket övező vízparti környezetet. Három kiválasztott helyszínen pedig olyan terepi munkák zajlanak majd, melyeket a projekt partnerei részleteiben végigkövetnek. Ezekből a példákból tanulva további helyszínek kiválasztása kezdődhet meg és további együttműködések indulhatnak.
A projekt egyik kulcsüzenete, hogy a folyókkal és a természeti állapot kezelésével foglalkozó intézmények, kutatók és civil szervezetek együttműködése fejlődjön és továbbhaladjon. A határokon átnyúló lehetőségeket ragadják meg az érintettek és legyen gyakori a tapasztalatcsere.
A lifelineMDD projektet a Duna Transznacionális Program támogatja és 12 partner részvételével zaljik. A projekt teljes költségvetése 2,987,829 euro, és másfél évig zajlik.
A projekt partnerei:
WWF Ausztria
BOKU, Bécsi Természettudományi Egyetem, Ausztria
Regionális Fejlesztési Ügynökség, Stájerország, Ausztria
Stájerország Tartományának Vízgazdálkodási és Fenntarthatósági Osztálya
Szlovén Természetvédelmi Hivatal
Velika Polana Önkormányzata, Szlovénia
Varazdin megye Természetvédelmi Hivatala, Horvátország
WWF Adria (Horvátország)
WWF Adria (Szerbia)
WWF Magyarország
Vajdasági Természetvédelmi hivatal, Szerbia,
Pongrad Vízgazdálkodási Vállalkozás, Szlovénia
Kövesd te is a lifelinMDD projektet Facebook-on (#lifelineMDD) vagy Instagram-on.
A lifelineMDD projekt a Duna Transznacionális Program keretében valósul meg, az EU társfinanszírozásban (ERDF, IPA alapok)
A DTP 3-308-2.3, lifelineMDD projekt futamideje: 2020. július 1. – 2022. december 31.
A projekt összköltségvetése: 2 987 789 euró
ERDF támogatás: 2 277 239 euró
IPA támogatás: 262 382 euró
Kapcsolódó tartalmak
2022.05.22.
Partnerség Az Élő Dunáért
A WWF és a Coca Cola Company egy új, hét évig tartó együttműködésben azon dolgozik, hogy helyreállítsa az életadó, létfontosságú vizesélőhelyeket és ártereket a Duna és mellékfolyói mentén.
2022.05.22.
Élő Duna és Élő Duna Turné
2022.05.22.
Föld órája
2022.05.22.
Turjánvidék – az Alföld rejtett kincse
2022.05.22.
Az Ó-Dráva rehabilitációja
2022.05.22.
Fenntartható területkezelés Tiszatarjánban
2022.05.22.
JOINTISZA
2022.05.22.