Projekt időtartama: 2024-2026

A KIHÍVÁS

A Duna büszkélkedhet a világ legnemzetközibb vízgyűjtőjével, amely méretét tekintve Európában a második helyen áll, egy igazi élettel teli, élő folyó. A Duna a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig tartó 2860 km-es útja során tíz országon halad keresztül, és részben vagy egészben tizenkilenc ország vizeit gyűjti össze, vezeti le. A folyó vízgyűjtő területén mintegy 83 millió ember él, és több mint 20 millió ember ivóvízellátása függ közvetlenül a Dunától.

Az elmúlt 150 évben azonban a Duna és ártere jelentősen megváltozott . A folyószabályozások során a kanyarulatok nagy részét átvágták, árvízvédelmi töltések, vízlépcsők, szabályozási műtárgyak, partrögzítések épültek, továbbá kotrási munkálatok folytak, komoly hatást gyakorolva a folyórendszer nagy részére. Az egykori árterek több mint 94%-án megszűnt a folyókapcsolat, és velük együtt az általuk, mint komplex ökoszisztémák által nyújtott javak és szolgáltatások is csökkentek, vagy teljesen megszűntek. A negatív hatások skálája igen széles, ilyenek a vadon élő növény- és állatfajok populációinak csökkenése, a vízminőség romlása és a vizesélőhelyek károsodása.  Az árterek egykor a biológiai sokféleség forrópontjai voltak, az árvizek rajtuk  szétterülve sokkal alacsonyabban tetőztek, a tartós,  vagy időszakos vízborítás szabályozta a mikroklímát, továbbá a talajba szivárogva képes volt újratölteni, megújítani a felszín alatti vízkészleteket.  Ezek mind olyan szolgáltatások, amelyek napjaink kihívásával, az éghajlatváltozással szemben egyre értékesebbé válnak.

KÖZÖS CÉLUNK

A Partnerség az Élő Dunáért egy egyedülálló ágazatközi együttműködés, amely a WWF-CEE, a The Coca-Cola Foundation (Coca-Cola Alapítvány) és különböző érdekelt felek összefogásával a Duna-medence vízgyűjtőinek természeti állapotát kívánja javítani. Ennek során a kezdeményezés célja, hogy erősítse az éghajlatváltozás negatív hatásaival szembeni ellenálló képességet, miközben a helyi közösségek és a természet számára is előnyöket biztosít.

Ezt úgy tervezzük elérni, hogy együttes erővel lépünk fel a következő célok érdekében:  

  • Az árterek és vizesélőhelyek helyreállításának megvalósítása, valamint az ökológiai és társadalmi-gazdasági előnyök bemutatása;  
  • A helyes vízgazdálkodás bemutatása és előmozdítása, különösen a vízgyűjtő-gazdálkodás, a természetalapú megoldások és a földhasználat, a mezőgazdasági gyakorlat tekintetében;  
  • A vízzel és a vízgazdálkodással kapcsolatos gondolkodásmód és tudatosság ösztönzése és előmozdítása a politikai és üzleti döntéshozók körében.  
  • Támogató politikai és jogszabályi környezet, finanszírozás, valamint kollektív cselekvés elősegítése.

A természet pusztulása, a biológiai sokféleség csökkenése és a már-márvízválságnak nevezhető vízhiány okozta sürgető kihívások szorosan összefüggnek egymással, kezelésük elengedhetetlen az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásainak enyhítéséhez. Az ipar, a mezőgazdaság, az államigazgatás, a természetvédők közös fellépése elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon pozitív hatást fejtsünk ki a természet helyreállítása, az ökoszisztémák védelme érdekében, tompítva a további negatív következményeket, hogy felvértezve tudjunk szembenézni az éghajlatváltozással és a vízzel kapcsolatos kockázatokkal.  

A KÖZÖS MUNKA GYÜMÖLCSE

A program 2014-es elindítása óta a Partnerség az Élő Dunáért több mint kilenc projektet támogatott hat országban, Ausztriában, Bulgáriában, Horvátországban, Magyarországon, Szerbiában és Romániában. 

A The Coca-Cola Foundation 3,73 millió eurós támogatásával, a partnerség első nyolc éves szakaszában, a Duna és mellékfolyói mentén található létfontosságú vizesélőhelyek, folyók és árterek helyreállítását tűzte ki célul, hogy a folyó megújulását 4800 olimpiai méretű úszómedence térfogatával (12 millió m3) egyenértékű mennyiséggel növelje, és 2021-ig több mint 7422 futballpályányi vizesélőhelyet (53 km2) állítson helyre.

A partnerség továbbra is a Duna menti vizesélőhelyek, árterek és mellékfolyók helyreállítására összpontosít, építve az elmúlt tíz év során a több ágazatot érintő programon keresztül elért sikerekre és eredményekre. 

KULCSFONTOSSÁGÚ PARTNEREK ÉS TÁMOGATÓK

A partnerség első szakaszában (2014-2021) a helyreállítási programot a The Coca-Cola Foundation és a WWF-CEE mellett a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság (ICPDR) is támogatta. 

A partnerség második szakaszában a WWF-CEE és a The Coca-Cola Foundation  mellett a Coca-Cola Európai Központja ( The Coca-Cola Company in Europe) és palackozó partnere, a Coca-Cola Hellenic Bottling Company (CCHBC) is részt vesz. Ezek a vállalatok olyan tevékenységeket támogatnak majd, amik a vízgazdálkodási felelősségvállalás bemutatására és a vállalkozások kollektív cselekvésre ösztönzésére összpontosítanak. A programnak ezen része három kísérleti területen zajlik, melyek a bulgáriai Iskar folyó medencéje, a romániai Felső-Maros és a magyarországi Felső-Tisza ártere, a Bereg. A CCHBC az ellátási láncban a föld- és vízhasználat, valamint a természetes vízvisszatartás javítására is törekszik.  

ELŐRETEKINTVE

A partnerség kiterjesztése hat ország – Románia, Magyarország, Bulgária, Ukrajna, Szlovákia és Csehország – helyszíneire fog összpontosítani, építve a korábbi közös munkák során szerzett tapasztalatokra. A partnerség kiterjesztése során a program hatókörét a természet helyreállításáról a közösségek irányába terjesztjük ki, ami a mezőgazdaságban és a városi területeken végzett beavatkozásokat is magában foglalja. Az új projektek magyarországi (Felső-Tisza árterülete) és csehországi (Krušné-hegység) helyszínekre is kiterjednek.  

Az Élő Duna Partnerség második fő pillére a felelős vízgazdálkodás. Bemutatjuk és ösztönözzük a helyes gyakorlatot, különösen a vízgyűjtő-gazdálkodás, a természetalapú megoldások és a mezőgazdaság tekintetében. A Duna-medence víztestjein a jó állapot eléréséhez a politika és az üzleti élet döntéshozói körében is szükség van a vízzel és a vízgazdálkodással kapcsolatos felelős gondolkodásmód és tudatosság elérésére. A WWF-CEE azon dolgozik, hogy a közép- és kelet-európai régióban nagyobb tudatosságot, hajlandóságot és vízgyűjtő szemléletű aktív részvételt érjen el a vállalati szektorban is. 

A Lankóci-erdő

A Dráva bal partján fekvő, főként tölgy-kőris-szil ligeterdőkből és égerlápokból álló Lankóci-erdőnek nagy szüksége van a vízre. Helyreállítási munkáink során kisméretű vízmegtartó műtárgyakat építettünk, ezzel segítve a területre érkező víz helyben tartását.

Az Ó-Dráva holtág

Az Ó-Dráva holtág a horvát-magyar határ egyik legszebb, természeti értékekben gazdag részén található, melynek vízszintje az utóbbi években fokozatosan csökkent. A terület értékes élővilágának megmentése és a holtág vízellátásának javítása érdekében a helyi vízügyi és természetvédelmi igazgatóságokkal együttműködve egy vízvisszatartó műtárgyat és a halak számára átjárható mederszakaszt építettünk.

Borítókép: Barina Zoltán / WWF Magyarország