A természetben töltött idő, sőt, már pusztán a természeti környezet látványa is segít csökkenteni a stresszt, javítani a hangulatot és növelni az általános jóllétet. Az ökológusok és pszichológusok által végzett kutatások egyértelműen bizonyítják: ép természetben ép lélek. Mihók Barbara ökológus, mentálhigiénés szakember és Horváth Mária Dóra pszichológus praktikus ötleteket is megoszt, amelyekkel te magad is támogathatod mentális egészséged a természet segítségével. A WWF Magyarország arra ösztönöz mindenkit, hogy fedezze fel a természet erejét és járuljon hozzá bolygónk védelméhez, hiszen ezzel saját egészségünket is óvjuk.
Mihók Barbara, ökológus, mentálhigiénés szakember (Environmental Social Science Research Group, Budapest; SZTE GTK Ökológiai Közgazdaságtan Intézet, Szeged)
Horváth Mária Dóra, pszichológus (SZTE BTK Pszichológiai Intézet, Személyiség-, Klinikai és Egészségpszichológiai Tanszék, Szeged; Environmental Social Science Research Group;)
Kihívásokkal teli korunkban lelki egészségünk védelme és támogatása az egyik legfontosabb feladatunk. Közeledik október 10-e, a lelki egészség világnapja, melynek alkalmából érdemes elgondolkodnunk azon, hogyan tudjuk saját jóllétünket támogatni. Azért is fontos kérdés ez, mert a mentális zavarok igen sok embert érintenek: a globális népesség csaknem 10%-a, 790 millió ember szenved különböző mentális zavaroktól, a súlyos depresszió például évente 600-700 ezer főt érint hazánkban. Míg kritikus esetben mindig érdemes egy pszichológust vagy pszichiátert felkeresni, hogy a szükséges egészségügyi támogatást megkapjuk, nem szabad elfelejtenünk, hogy sok olyan lépés és eszköz van a kezünkben, amivel saját magunk tudjuk javítani mentális egészségünket. Ezek közül van olyan, ami ingyen rendelkezésünkre áll, és jóllétünk egyik meghatározó oszlopa lehet: ez a természettel való kapcsolatunk.
Hogyan segíthet a természet jóllétünk fenntartásában? Ez a kérdés az elmúlt évtizedekben egyre inkább előtérbe került, és a tudomány segítségével mind többet tudunk róla. Egyre több pszichológiai kutatás igazolja, hogy a természetben eltöltött idő, az ott végzett tevékenységek (pl. túrázás, kertészkedés, madármegfigyelés, élőhely-helyreállítás), a természet elemeivel való közvetlen kapcsolat és érzelmi kötődésünk a természethez egyértelműen támogatják lelki egészségünket. A tudományos eredmények arra hívják fel a figyelmet újra és újra, hogy az ember természeti lény: szoros összefonódásunk a nem emberi világgal, a minket körbevevő és nekünk otthont adó természeti környezettel nem csak amolyan „üres” metafora, hanem fizikai, biológiai és pszichológiai tény.
A Föld és az ember egészsége egymástól nem elválasztható: erre utal a tudományban megjelent planetáris egészség fogalma. Vagyis ha óvjuk a bolygónkat, azzal a saját egészségünket is óvjuk, míg a természet rombolásával saját életünket is károsítjuk. Röviden: ép természetben ép lélek.
De mit is mondanak számunkra a tudományos kutatások a természet „lélekvédő” szerepéről? A természettel való kapcsolatunk pozitív hatással van az általános kedélyállapotunkra, a koncentrációs képességünkre, a pszichés és fizikai regenerációs képességünkre, a közösségi jóllétre, és számos fizikai egészségmutatóra is, melyek visszahatnak lelki egyensúlyunkra is, valamint mindezek mellett stresszcsökkentő hatással is bír e kapcsolat. Számos terápiás módszer is épül a természet gyógyító hatására, ilyenek például az állatasszisztált terápiák, a vadonterápia, a kertterápia és az ökoterápia is.
Pusztán már a természeti környezet látványa is segíti a stressz utáni regenerációnkat, felfrissülésünket. Egy természetes környezetben tett – akár mindössze 20 perces séta – pedig a hangulatunkat, kedélyállapotunkat is javítja. A természetben eltöltött idő ugyanis feltölt, energetizál, és növeli az általános jóllétünket, tehát a saját életünkkel való elégedettség érzését. Ennek hatását a testünkben és lelkünkben is érezhetjük. E hatások nemcsak fizikai aktivitás közben, hanem passzív helyzetben, például egy padon üldögélve is mérhetők, sőt akkor is, ha utazás közben egy természeti helyekben gazdagabb tájon haladunk át, és az ablakon keresztül csodáljuk a kinti zöldet. Sőt, akár természetes tájakról készült fényképek nézése során is mérhető ez a pozitív hatás, így például a természeti képekkel, hangokkal gazdagított relaxációs videók vagy hanganyagok is segíthetnek a mentális egészségünk fenntartásában.
A természetben töltött idő a fentiek szerint segíti lelki egyensúlyunk fenntartását, ám az újabb kutatások azt mutatják, hogy az is számít, mit csinálunk: az egyszerű, közvetlen interakciók, az aktív bevonódással végzett tevékenységek, például a madármegfigyelés, a kertészkedés, egy vadvirág illatának élvezete mind-mind erőteljesebben hatnak lelki jóllétünk alakítására. Vagyis, ha valódi figyelmet szentelünk annak a természeti környezetnek, ahol éppen vagyunk, és nem csak afféle érdekes díszletként kezeljük, ami hátteret szolgáltat éppen aktuális tevékenységünkhöz, lelki harmóniánkat még jobban támogatjuk. Érdekes módon nemcsak a természeti élmény közvetlen tapasztalása, hanem annak az elérhetősége is hatással van ránk: egy idősekkel végzett kutatásban azt találták, hogy a depressziós tünetek előfordulása nőtt, ha úgy érzékelték a megkérdezettek, hogy számukra kevéssé elérhető a természeti környezet (mert például távol van, vagy nem megközelíthető), míg a jóllétük érzése nőtt, amikor a természeti környezetet elérhetőbbnek észlelték. Vagyis már annak tudata is pozitívan hat ránk, hogy a közelünkben elérhető természeti helyek vannak.
A természet közvetlen megtapasztalásán túl a természethez való érzelmi kötődésünk is (amely e tapasztalatok révén is alakul) nagyon fontos tényező lelki egészségünk szempontjából. A pszichológusok vizsgálatai szerint minél erősebb a természethez való kötődésünk, annál magasabb az élettel való elégedettségünk, életerőnk és harmóniaérzetünk. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az élet kihívásait könnyebben vegyük. Hasonlóan ahhoz, hogy akkor vagyunk jól, ha az emberi kapcsolataink is támogatóak, biztonságosak és kölcsönösek – nincs ez másképp a természettel való kapcsolatunkkal sem. Kölcsönösen támaszkodunk egymásra a természettel, hiszen mi magunk is a természet részei vagyunk és a természet is a mi részünk. Kölcsönös kapcsolatunk ápolása érdekében azonban az is fontos, hogy hagyjuk a természetet szabadon megújulni, hiszen – ahogy a kiégett szülők sem biztos hogy képesek megfelelően támogatni a gyereküket – a kizsákmányolt, „kiégett” természet sem tudja a fenntartó ökológiai folyamatokat biztosítani. Így, ha védjük a természetet, ha engedjük, hogy regenerálódjon és újraépítse magát, attól mi is jobban leszünk.
Mit tehetünk, hogy támogassuk saját lelki egészségünket a természet segítségével?
- Adjunk időt és teret magunknak egyszerű, teljesítménymentes interakciókra a természettel a hétköznapjainkban: nézegessünk méheket, üljünk le csendben egy parkban és szemlélődjünk, bóklásszunk cél nélkül, használjuk minden érzékszervünket a tapasztaláshoz!
- Ismerjük meg a körülöttünk lévő világot, csodálkozzunk rá a természetre magunk körül, figyeljük meg, milyen sokféle élőlénnyel osztozunk ugyanazon az élettéren! Az ismeretszerzés önmagában egy örömteli folyamat, keressük meg a számunkra vonzó túralehetőségeket, szakvezetéseket, tanfolyamokat stb., ahol élvezetesen tanulhatunk a természetről! Ha nagyobb a tudásunk, intenzívebb lesz a természetélményünk is.
- Alakítsuk a saját mikrokörnyezetünket, hogy nagyobb tere legyen ott is a természetnek – akár lakásban, akár kertes házban lakunk, számos módja lehet annak, hogy segítsünk sokszínűbbé tenni azt (például szobanövények tartásával, kertünk gondozásával)!
- Csatlakozzunk egy közösséghez, ami a természeti értékek megismerésével vagy megőrzésével foglalkozik! Ez lehet egy túrakör, egy madárgyűrűző csapat, egy civil szervezet stb. A társas élmény önmagában is támogatja a lelki egészséget, ha az a természet védelméért való tevékenységhez társul, még inkább növelheti pszichológiai jóllétünket.
- Menjünk el erdőfürdőzni, önismereti túrákra, keressünk olyan programokat, amik a természet segítségével támogatják lelki harmóniánkat!
- Ha nincs is lehetőségünk minden nap kimozdulni a természetbe, a digitális világ segítségével is emlékeztethetjük magunkat természettel való kapcsolódásunkra. Relaxációs videók segítségével bárhol és bármikor elmerülhetünk a természet hangjaiban és látványában, így élvezhetjük annak nyugtató hatásait.
Ha többet szeretnél tudni a témáról, olvasd el a természet gyógyító erejének konkrét alkalmazásáról szóló Gyógyító kert című cikket és a Természet és lelki egészség című kiadványt!
Ha értesülni szeretnél legfrissebb híreinkről, aktuális projektjeinkről, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre!
Borítókép: @spring_fed_images, Unsplash
Kapcsolódó tartalmak
2024.10.02.
Boris jött, az árvíz ment, az aszály maradt
2024.04.19.
Alaptörvény-ellenes lenne az akácégetés?
2023.10.03.
Erdőhelyreállítás láncfűrésszel
2023.08.17.
Cirill betűs palackok a dzsungelben
2023.05.10.
Erdőátalakítás az Üveghegyeken innen és túl
2023.04.18.