Éghajlatvédelmi akcióterv és energiastratégia
Az éghajlatváltozás és az energiaválság problémája alapos és hosszú távú tervezést igényel. Minél több települést szeretnénk hozzásegíteni akcióterveik kidolgozásához és megvalósításához a klímaváltozás lassítása és az időjárási szélsőségekhez való alkalmazkodás érdekében. Egy jó akcióterv (vagy SECAP) áttekintést ad a település energetikai helyzetéről és üvegházgáz-kibocsátásáról, emellett konkrét intézkedéseket határoz meg a kibocsátás-csökkentés, az energiahatékonyság javítása és a megújuló energiával kapcsolatos célok elérése érdekében, miközben az energiaszegénység problémájával is foglalkozik. Emellett helyi kockázatokat – mint az árvizek vagy hőhullámok – figyelembe véve ad javaslatokat az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra.
Szilárdtüzelés csökkentése
Az erdeinkre nehezedő nyomás csökkentése érdekében azért dolgozunk, hogy növeljük a tűzifa-felhasználás hatékonyságát és mérsékeljük az ebből eredő légszennyezést. A légszennyezettség akár már szemléletformálási eszközeink segítségével is drasztikusan csökkenthető, és a fűtés hatékonyságán is sokat lehet javítani. Hosszú távú megoldásként pedig az energiahatékonyság és a helyben hasznosítható megújuló energiaforrások térnyerésével jelentősen enyhíthető a település energiafelhasználása. Az ilyen fajsúlyú döntéseket megalapozó vizsgálatokra készítettünk egy mintatanulmányt, illetve összegyűjtöttük a helyben megvalósítható jó gyakorlatokat.
Élőhelyek helyreállítása
Keressük azokat az önkormányzati partnereket, amelyeket élőhely-helyreállítással, erdőtelepítéssel kapcsolatos terveik megvalósításában támogathatunk. Abban szeretnénk segíteni a hazai településeket, hogy felkészüljenek a klímaváltozás negatív hatásaira (villámárvizekre, hőhullámokra, fokozódó talajerózióra), növeljék hazánk erdőterületeinek nagyságát, ezáltál a szén-dioxid megkötését, és hozzájáruljanak a természetvédelmi célokhoz. Ehhez olyan önkormányzatokat keresünk, amelyek a település saját tulajdonában álló, alacsony természetességű területeiken (pl. kivett vagy felhagyott szántókon) élőhely-rehabilitációt vagy természetközeli élőhelyek helyreállítását tervezik.
Természetes vízmegtartó megoldások
A természetes vízmegtartó megoldások a szélsőségeket – vagyis a túl kevés vagy túl sok víz problémáját – hivatottak természetközeli, költséghatékony módon mérsékelni. Növelik a település zöldfelületeit, javítják a vizek mennyiségi és minőségi állapotát, és segítenek védekezni az aszályokkal, hőhullámokkal, villámárvizekkel és elöntésekkel szemben. Ezen felül rengeteg járulékos előnyt biztosítanak, úgy mint erózióvédelem, talajvédelem, természetes élőhelyek létrehozása és megőrzése, mikroklíma-szabályozás és rekreációs lehetőségek teremtése. Alkalmazásuk segíti a klímaváltozás megfékezését és a hatásaihoz való alkalmazkodást is.
Ha önkormányzatként vagy civil szervezetként szeretnél együtt dolgozni velünk, vagy csak érdeklődsz a megoldásaink iránt, add meg adataidat és kollégáink felveszik veled a kapcsolatot!
Kapcsolódó tartalmak
Kapcsolódó projektek
- 1
- 2