A WWF Magyarország egyik fontos célja segíteni a közép- és kelet-európai térség településeit az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban és a klímabarát működés megvalósításában. A CEESEU (Közép- és Kelet-Európai Fenntartható Energia Hálózat ) projektben két vidéki város példáján keresztül mutatjuk be a teljes folyamatot a klímastratégia elkészítésétől a megvalósításhoz szükséges források megszerzésén át az elért eredmények értékeléséig.
A WWF Magyarország egyik fontos célja segíteni a közép- és kelet-európai térség településeit az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban és a klímabarát működés megvalósításában. A CEESEU projektben két vidéki város példáján keresztül mutatjuk be a teljes folyamatot a klímastratégia elkészítésétől a megvalósításhoz szükséges források megszerzésén át az elért eredmények értékeléséig.
A közép-kelet-európai régió történelmileg és földrajzilag is elkülönül a kontinens nyugati felétől, ami a klímaváltozás elleni fellépés sajátosságaiban is megmutatkozik. A “PANEL2050” projekt részeként tizenkét külföldi partnerszervezettel együtt hoztuk létre a Közép- és Kelet-Európai Fenntartható Energia Hálózatot (Central Eastern European Sustainable Energy Network, rövidítve CEESEN). A 2016-ban megalakult kezdeményezés az országhatárokon átnyúló tapasztalatcserét, a hazai szereplők kapcsolatépítését és a jó gyakorlatok megosztását szolgálja.
Ennek a megkezdett együttműködésnek a folytatását teszi lehetővé a CEESEU projekt, amely 2022 év végéig tart és az Európai Unió Horizon 2020-as programja finanszíroz.
A projekt három éve alatt a WWF Magyarország két vidéki város, Hatvan és Sátoraljaújhely fenntartható energia- és klímatervét (SECAP-ját) készíti el a külföldi partnerszervezetek támogatásával. Ennek folyamán segítséget nyújtunk a településeknek a lakosság és minden egyéb érintett hatékony bevonásában és a közösségi tervezésben. A helyi döntéshozók és civilek számára képzéseket és konferenciákat szervezünk, ahol jó ötleteket nyerhetnek, tájékozódhatnak a lehetőségekről és hasznos kapcsolatokat építhetnek ki egymással és a kormányzati, vállalati szektor szereplőivel. Ezután közösen azonosítjuk a lehetséges pénzügyi forrásokat, pályázati lehetőségeket az elkészült klímastratégiák megvalósításának érdekében. A projekt záró fázisában pedig sor kerül majd a monitoringra, azaz az elért eredmények értékelésére és ellenőrzésére is.
A CEESEU projekt legfontosabb eredménye a mintatelepüléseink segítségével nyert értékes tapasztalatok, amelyeket más települések számára is könnyen hozzáférhetővé teszünk. A tapasztalatokra építve és a regionális adottságok figyelembevételével a kormányzati szereplőknek is javaslatokat fogalmazunk meg a fejlesztési lehetőségekre vonatkozóan.
Kapcsolódó tartalmak
2024.09.01.
Falka Napok
2024.02.13.
EUKI BIOJUST
2024.02.01.
EcoDaLLi
2024.01.15.
LIFE RESTORE for MDD
2024.01.08.
LIFE ASAP
2023.12.20.
EUKI RENewLand
2023.12.05.
MOSAIC
2023.08.23.
LECA
2022.06.22.
LIFE4Oak Forests
2022.06.22.
CLIMAFORCEE LIFE
2022.06.15.