Projekt időtartama: 2023-2027

A 2023 szeptemberében elindult, négyéves LIFE ASAP projekt a hazai települések klímastratégiájának felülvizsgálatára és a fiatalok fenntarthatósággal kapcsolatos témákba való bevonására fókuszál. A projekt partnertelepülései a nemzetközi WWF által létrehozott One Planet City Challenge és We Love Cities programokban is részt vesznek.

A projekt céljai

Az EU LIFE ASAP projekt elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a csatlakozó városoknak meglévő éghajlatvédelmi tervük, azaz Fenntartható Energia- és Klímaakciótervük (SECAP) felülvizsgálatában, valamint támogassa a CO2-kibocsátás csökkenését, a klímaalkalmazkodást és az energiaszegénység mérséklését előirányzó intézkedések gyakorlati megvalósítását, annak érdekében, hogy a városok mielőbb elérhessék 2030-as klímacéljaikat és a 2050-es karbonsemlegességet.

A projekt első két évében a fent említett programot Ajka Város Önkormányzatával és Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatával szoros együttműködésben valósítjuk meg. A projekt második két évében a kezdeményezést kiterjesztjük és új magyar önkormányzati partnereket vonunk be a programba.

Hogyan segítjük a településeket?

  • A projekt partnertelepülései a klímatervük felülvizsgálata során részletes értékelést kapnak a jelenlegi stratégiájukról, valamint olyan javaslatokhoz juthatnak, amelyek kézzel fogható változásokat indíthatnak be helyi szinten. 
  • A települések egy új riportálási eszközzel gazdagodnak, amely megkönnyíti az akcióterv megvalósításának nyomonkövetését, és az adatok automatikus feltöltését a Polgármesterek Szövetségének (Covenant of Mayors) felületére.
  • A program során a klímaterv felülvizsgálatának társadalmasítására kiemelt figyelmet fordítunk, így az érintett felek bevonása mellett a helyi fiatalok megszólítására és aktvizálására, valamint a WWF által útnak indított “We Love Cities” kampány helyi szintű népszerűsítésére, a We Love Solutions versenyre helyezzük a hangsúlyt.
  • Az együttműködés során a partnertelepüléseink nemcsak egy módszertani értelemben vett korszerű SECAP stratégiával fognak gazdagodni, hanem a helyi fiataloknak is lehetőségük van saját ötletiket megvalósítani egy fenntarthatósági témában kiírt pályázattal.

Mi történt eddig?

Egyedi workshop Ajkán és Békéscsabán

A WWF Magyarország fél napos fenntarthatósági workshopot szerveztünk zöldülni vágyó fiataloknak és fiatalokkal foglalkozó pedagógusoknak, közösségszervezőknek, aktivistáknak. A workshop egy nagyobb ívű tudásfejlesztési sorozat egyik bevezető állomása volt.

Fiatalokkal a zöld városért. Pályázati felhívás (lezárult)

Helena Lopes

Pályázatot hirdettünk békéscsabai és ajkai szervezeteknek. A felhívás célja a helyi fiatalok mozgósítása a város zöld jövőjéért. A pályázatot elnyerő szervezet egy szakmapolitikai ajánlás csomagot fog elkészíteni a helyi ifjúság aktív bevonásával. Ezt az ajánlás csomagot aztán egy döntéshozói találkozón fogják a fiatalok prezentálni a város vezetésének. A pályázatot elnyerő szervezet a fenti feladatokhoz fog a WWF Magyarországtól forrásokat és támogatást nyerni.

Együttműködő településeink arattak elsöprő sikert a nemzetközi We Love Solutions fenntarthatósági versenyen

Két magyar város megmutatta, hogyan is néz ki, ha fontos, mit gondolnak a helyiek a város és az éghajlatváltozás kapcsolatáról. A legtöbb városlakót Ajka és Békéscsaba tudta megszólítani és aktivizálni ezekben a kérdésekben, így ez a két település végzett az első két helyen a nemrég zárult We Love Solutions nemzetközi versenyben.

VEGYÉL RÉSZT TE IS VÁROSOD ALAKÍTÁSÁBAN! We Love Solutions kampány

Neked vannak elképzeléseid arra, hogyan tehetne többet lakókörnyezeted a klímaváltozás ellen? A We Love Solutions nemzetközi versenyben 3 portugál (Almada, Braga és Cascais), 2 romániai (Beszterce és Brassó) és 2 magyar város (Ajka és Békéscsaba) versenyez abban, melyikük tudja a legtöbb lakosát aktivizálni, bevonni a várostervezésbe. Ők azok a települések, akik a WWF helyi irodáival együttműködve fejlesztik tovább klímaterveiket.

Ajkaiak és békéscsabaiak javaslatait kérdeztük városuk klíma-jövőjéről

2024. május végén a két város fiataljaitól online kérdőívben kértünk ötleteket, javaslatokat, hogyan látják a városok zöld jövőjének lehetőségeit. Békéscsabán 4 hét alatt 287-en töltötték ki a kérdőívet, Ajkán 133 válasz gyűlt össze. Ezek a javaslatok adták a We Love Solutions kampányunk alapját, azt az 5-5 javaslatot, amelyekre a helyiek szavazhattak. 

Városuk klímaalkalmazkodásáról tartottunk workshopot fiatalokkal

2024 tavasszal érdeklődő, városuk klímaalkalmazkodásáért elkötelezett és inspiráló fiatalokkal találkoztunk Ajkán és Békéscsabán. A dunántúli és a dél-alföldi városban a LIFE ASAP projekt keretében segítünk a két település klímastratégiájának felülvizsgálatában, és minél több helyi fiatalt igyekszünk bevonni a fenntarthatósággal kapcsolatos témákba.

A békéscsabai Ifjúsági Parlamentben jártunk

2024 áprilisában részt vettünk és plenáris előadást tartottunk a Békéscsabán megrendezésre kerülő Városi Ifjúsági Parlamenti Konferencián.​

Médiamegjelenések

https://ajkaiszo.hu/hogyan-legyunk-klimatudatosak-a-fenntarthatobb-eletert/
https://behir.hu/a-wwf-el-kozosen-vizsgaljak-felul-bekescsaba-energia-es-klimastrategiajat
https://youtu.be/pefVcruzm3w
https://www.beol.hu/helyi-gazdasag/2024/03/energia-klima-forum-bekescsaba
https://uzletem.hu/europai-unio/ket-magyar-projekt-a-243-millio-euros-zold-beruhazasi-csomagban
https://bekescsabahirek.hu/hirek/ket-magyar-varos-ahol-helyi-fiatalok-formaljak-a-fenntarthato-jovot-1332.html
https://trademagazin.hu/hu/ket-magyar-varos-ahol-helyi-fiatalok-formaljak-a-fenntarthato-jovot/

Mi a One Planet City kihívás?

A WWF One Planet City kihívás (One Planet City Challenge, OPCC) 2011-es elindulása óta arra szólítja fel a városokat, hogy mutassák meg elkötelezettségüket és aktívan vegyenek részt az éghajlatváltozás elleni globális fellépésben. A WWF Magyarország segít feltárni, hogy mit tehet a településed az éghajlati válság leküzdésében, és a városokat a tudományos alapú éghajlat-változási intézkedések felé tereli. Mostanáig 70 országból 900 város csatlakozott a kihíváshoz. A 2024-és év kiemelkedő az OPCC történetében: 48 országból 359 város vett részt a klíma-kihívásban.

Tudj meg többet az One Planet City kihívásról! 

Kövesd a projekttel kapcsolatos híreinket!

WWF HU Facebook

WWF HU Instagram

WWF HU Tik Tok

WWF HU LinkedIn

Projektpartnerek:

Koordináló szervezet: WWF Svédország

Minta településeket koordináló partnerek: 

WWF Románia
WWF Portugália
WWF Magyarország 

Megvalósítás ideje: 2023. szeptember 1. – 2027. augusztus 31.

Teljes cím: „LIFE Accelerated Sub-national climate Action & Participation through One Planet City Challenge”

Projektazonosító: 101113591

Teljes költségvetés: 2 069 800,31 Euró

EU LIFE támogatás: 1 241 880,31 Euró

A projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg. 

Projekt honlapja: https://wwf.panda.org/projects/one_planet_cities/what_we_do/eulifeasap/