Projekt időtartama: 2023-2025
A BioJust projekt az energiaszegénység által érintett, szilárd tüzelőanyagtól (tűzifától, széntől) függő településeket támogatja Bulgáriában, Magyarországon és Romániában a környezetbarátabb fűtési módokra történő átállásban és az épületek energiahatékonyságának javításában. Habár változást az érintett háztartások szintjén szeretnénk elérni, mivel a lehetőségeik elsősorban a nemzeti szakpolitikáktól, finanszírozási lehetőségektől és a helyi lehetőségektől függnek, a projektmunka szakpolitikai és helyi szinten is zajlik. Így a projekt közvetlenül segíti olyan új, EU-s szintű éghajlatvédelmi eszközök bevezetését, mint a Szociális Klímaterv, az Energiahatékonysági Irányelv által előírt települési fűtési és hűtési tervek, vagy a Fenntartható Energia és Klíma Akciótervek energiaszegénységgel kapcsolatos új elvárásai.
A projekt végére reményeink szerint a nemzeti források elosztása klímavédelmi és szociális szempontból előremutató lesz, a helyi önkormányzatok pedig jobban tudják növelni a közösségeik sérülékeny, szilárd tüzelőanyagtól függő háztartásainak energiahatékonyságát.
Hogyan segítjük a nemzeti szakpolitikák fejlődését?
- Szakpolitikai javaslatokat dolgozunk ki többek között a Szociális Klíma Alap, azaz a legnagyobb releváns jövőbeli pénzügyi forrás tervezését biztosító nemzeti Szociális Klímatervekhez, illetve más fontos pénzügyi forráshoz is.
- A javaslatokat előbb a releváns szakemberekkel, majd azok véglegesítése után a döntéshozókkal is megvitatjuk.
Hogyan segítjük a helyi közösségeket?
- Gyakorlatias útmutatót dolgozunk ki a helyi fűtési és hűtési akciótervek kigoldozásához, kiemelten foglalkozva a szilárd tüzelőanyagtól függő, energiaszegény közösségekre vonatkozóan.
- Az útmutatóhoz feltérképezzük a helyi szinten releváns, külföldön és belföldön már bevált beavatkozásokat, létrehozva így egy lehetséges eszköztárat is.
- Az útmutató alapján mindhárom ország egy-egy mintatelepülésén kidolgozzuk a helyi akcióterveket a helyi lakosok bevonásával, és pénzügyi forrást, valamint szakmai segítséget nyújtunk egy demonstrációs beavatkozás megvalósításához. A helyi szintű tapasztalatok alapján frissítjük az útmutatót.
- Feltérképezzük a további érintett településeket, képzéseket szervezünk számukra az útmutató használatához.
Ezek mellett célunk a projekt kommunikációjával a társadalom széles rétegének érzékenyítése az érintett helyi közösségek, az energiaszegénység és a hatékony tüzelés témaköre iránt.
A projekt koordinátora: WWF Magyarország
További partnerek:
Habitat for Humanity Bulgária
Habitat for Humanity Magyarország
WWF Bulgária
WWF Románia
Időtartama: 2023. 11. 01. – 2025. 12. 31. (26 hónap)
A projekt támogatója: a Német Szövetségi Gazdasági és Klímaügyi Minisztérium (BMWK) Európai Klímavédelmi Kezdeményezése (EUKI – European Climate Initiative)
A projekt teljes pénzügyi kerete: 963,297.99 euró
A projekt azonosítója: EUKI 23_068
Kapcsolódó tartalmak
2024.11.28.
Partnerség az Élő Dunáért
2024.09.01.
Falka Napok
2024.02.01.
EcoDaLLi
2024.01.15.
LIFE RESTORE for MDD
2024.01.08.
LIFE ASAP
2023.12.20.
EUKI RENewLand
2023.12.05.
MOSAIC
2023.08.23.
LECA
2022.06.22.
LIFE4Oak Forests
2022.06.22.